Enerji Tasarrufu Nedir?

Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir.

Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Enerji tasarrufu, gerekli olan enerjinin azaltılması veya kısıtlanması şeklinde düşünülmemelidir. Enerji tasarrufu, kullanılan enerji miktarının değil ürün başına tüketilen enerjinin azaltılmasıdır. Enerji maliyetlerini düşüren üretici, aynı miktardaki mal veya hizmetleri daha az enerji veya aynı miktar enerji ile daha çok mal ve hizmet üreterek, ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünü arttıracaktır.

Enerjiyi Neden Verimli Kullanmalıyız?

Enerjinin fazla kullanılması sonucunda;

  • DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR
  • ÇEVRE KİRLENİYOR
  • ENERJİ İÇİN YÜKSEK MİKTARDA PARA ÖDÜYORUZ

Enerji tasarrufu yapmak aile bütçesi için önemlidir. Enerjiyi verimli kullanırsak faturalara daha az para öderiz. Enerji tasarrufu devlet bütçesi için de çok önemlidir. Kullandığımız enerjinin yaklaşık %60'ını başka ülkelerden alıyoruz ve ödemeyi döviz olarak yapıyoruz.Mesela, akkor lamba yerine fluoresan ampul kullanmak Türkiye genelinde ayda 1 milyar 120 milyon kWh'lık bir tasarruf sağlıyor.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji tasarrufu, enerjinin doğru kullanımı ile mümkündür. Enerjinin doğru kullanımında temel amaç, en az enerji miktarı ile en çok işi yapmaktır. Enerjinin elde edilmesi için yatırım yapılması sırasında veya tüketici tesislerinde kullanımı sırasında yüksek bedeller ödenmektedir. Devlet yatırımlarından konutlardaki tüketime kadar giden doğru politikalar ve davranış biçimlerinin geliştirilmesi ve ülke düzeyinde yaygınlaştırılması ile verimlilik artırılabilir.

Enerji tasarrufu iki ampulden birini söndürerek yapılan kısıntı ya da programlı olarak yapılan kesinti değil, gereksinimler ve konfor şartları içersinde, fazladan ve gereksiz tüketilen enerjinin tasarruf edilmesi anlamını taşımaktadır.

Enerji Tasarrufu Hedeflerimiz
  • Enerji tasarrufu konusunda müşterilerimizin yönlendirilmesi & bilgi aktarılması
  • Gelişen ülkemiz koşullarını değerlendirerek müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz enerjinin çevre dostu kaynaklardan üretilmiş olmasını sağlamak
  • Enerji üretimi sırasında CO2 emisyonu düşük olan enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi dağıtmak